НОВОГОДИШЊИ ИНТЕРВЈУ ПРЕДСЕДНИЦЕ ОПШТИНЕ АПАТИН ДУБРАВКЕ КОРАЋ

31.12.2024.

Већ по традицији на истеку сваке године сумирамо оно што је постигнуто у претходних 365 дана. У претходне четири године у општину Апатин уложено је милијарду и 300 милиона динара. Које бисте најзначајније пројекте издвојили који су урађени до сада?

Дубравка Кораћ: Ово је већ постала традиција да на крају године сумирамо све оно што је урађено и разговарамо о плановима у наредном периоду. Дефинитивно, оно што је најбитније што је урађено у претходној години, по мом мишљењу, јесте питање замене начина грејања наших јавних објеката. Пре свега, основних и средњих школа, вртића, као и других јавних установа, где смо један деценијски проблем решили, односно решавање приводимо крају. Имали смо ситуацију где су школе биле малтене небезбедне. Имали смо многе хаварије и прекиде грејања. Имали смо ситуацију да учионица буде по 16 - 17 °C. Ја сам јако срећна што смо успели да решимо ту ситуацију, да у нашој основној школи коначно имамо пријатно окружење за наше ученике. Већ смо крајем овог полугодишта, а дочекаћемо и друго полугодиште у једној много пријатнијој атмосфери.

Питање: Колико је изграђено путева у претходној години?

Дубравка Кораћ: Неке од најкритичнијих деоница на територији наше општине и међуопштинских путева смо успели у претходном периоду да уредимо. Пре свега, ту мислим на велику инвестицију у пут између Купусине и Бачког Моноштора, који је поприлично фреквентан, чак и фреквентнији него што смо у неком претходном периоду очекивали. Такође, пут између Сомбора и Апатина је комплетно адаптиран. Оно чиме смо завршили ову годину јесте пројекат још једног великог и значајног пута — пут између Пригревице и Стапара. Ми смо урадили пројектну документацију, тражимо средства за тај пут и процењена вредност је 200 милиона динара. Тај пут је тренутно у најлошијем стању када је у питању наша општина, и ми имамо намеру да у току наредне године пресвучемо и ту деоницу, чиме смо се практично приближили путу Стапар — Сивац.

Очекујем почетком године средства од Управе за капитална улагања, која је највише подржала наше пројекте у вези са путном инфраструктуром. Један од њих је реконструкција четири улице у самом граду Апатину, које смо проценили да су у најлошијем стању. Дужина је око 7 км, као и пут између Марине и Плаве руже, чиме бисмо практично комплетирали тај део који је рађен у претходном периоду. Цео пут до Вагона је сада практично уређен и у врло добром стању. Такође, одобрена су нам средства за изградњу нове бициклистичке стазе, која ће се протезати од бродоградилишта до улице Мића Радаковића.

У Министарству привреде потписан је уговор о финансирању изградње бициклистичке стазе у улици Омладински пут. Укупна вредност пројекта износи 26.433.522,72 динара, а средства у потпуности обезбеђује Министарство привреде.

Дубравка Кораћ: Бициклистичка стаза протезаће се од улице Дунавски кеј, у близини бродоградилишта, до улице Мића Радаковића, укупне дужине 800 метара. Изградњом стазе решиће се проблем безбедности за пешаке и бициклисте на делу пута где је, због велике кривине, видљивост значајно смањена. То је дуго представљало ризик у саобраћају. Овај пројекат је од изузетне важности за нашу заједницу, јер ће значајно унапредити безбедност пешака и бициклиста који свакодневно користе овај део пута. Наша општина остаје посвећена побољшању инфраструктуре и улагању у квалитет живота наших грађана.

Поред саме стазе, пројекат обухвата и постављање осветљења са ЛЕД светиљкама ради боље видљивости у ноћним условима, као и изградњу система за одводњавање. Стаза ће бити прилагођена и за кретање лица са посебним потребама, чиме се обезбеђује несметан и безбедан приступ за све грађане. Изградња стазе у улици Омладински пут представља корак напред ка модернизацији саобраћајне инфраструктуре и подизању безбедности на виши ниво у општини Апатин.

Питање: Колики је значај атарских путева за вашу општину?

Дубравка Кораћ: Атарски путеви су јако битни за једну овакву општину, јер се наше становништво претежно бави пољопривредом и свакодневно користи те путеве. За идућу годину планирамо велики пројекат уређења атарских путева у Сонти, где је у току процес комасације, односно укрупњавања пољопривредних парцела. Потребно је израдити путеве који одговарају новој мапи атара и плану. За те намене предвиђено је преко 20 милиона динара, чиме ће бити изграђени и неки нови путеви. Овим путем апелујем на пољопривреднике и кориснике атарских путева да се брину о овом општем добру и поштују природне законе и временске услове како би очували оно што имамо.

Питање: У марту следеће године планира се отварање Кинеске фабрике?

Дубравка Кораћ: Find Stamping компанија је купила земљиште у нашој Слободној зони и тренутно се ради на изградњи фабрике. Радови напредују веома добро, имамо одличну сарадњу, редовно се консултујемо и трудимо се да помогнемо инвеститору да не наиђе на никакве застоје у нашем административном систему. Компанија својим темпом испуњава обећано, а један од великих развојних потенцијала Апатина биће запошљавање 150 наших суграђана. Плате ће бити прилагођене технологији и индустрији којом се компанија бави, а то су делови за електричне аутомобиле, што подразумева запошљавање високо квалификованих стручњака. Надамо се да ће велики број ових радних места бити доступан нашим стипендистима. Ова фабрика ће значајно допринети развоју Слободне зоне и Апатина, јер компанија планира да целокупну производњу извози, већ имајући уговоре са неким од највећих ауто-индустрија у свету.

Питање: Потписивање уговора са новим стипендистима.
Општина Апатин већ годинама подржава своје студенте, а у последњих неколико година проширила је подршку и на средњошколце. Ове године је потписано 111 уговора са студентима, што је највећи број стипендиста који било која општина у Србији подржава. Поред тога, 91 средњошколац има уговор о стипендирању са општином Апатин притом ту говоримо о средњошколцима који постижу одличан успех. Овај подухват је значајно повећао мотивисаност ученика да постигну високе академске резултате, што је довело до бољих успеха у школама и повећаног броја ученика који уписују апатинске средње школе. Посебно је значајно што су ученици из Сомбора и Бачког Моноштора, као и других села, почели да се уписују у апатинске школе, користећи могућности боравка у Средњошколском дому, што је од великог значаја за развој локалног образовања.

Питање: Председник државе Александар Вучић је говорио о мерама попут помоћи у куповини стана за младе. Како ви то видите из апатинске перспективе?
Одржавање младих у мањим срединама је велики изазов. Како млади имају све више могућности за рад на даљину и лакше налазе боље плаћене послове, важно је пружити им подршку кроз адекватне услове за запошљавање и живот. Програм који Република Србија планира за помоћ у куповини стана или добијању кредита за младе биће од великог значаја, посебно у мањим срединама као што је Апатин, где се за тај износ могу купити адекватне некретнине. То ће омогућити младима да реше једно од најбитнијих животних питања и остану да живе и раде у свом родном крају.

Питање: Куће за брачне парове на селу…
Ова акција је већ показала велики значај и корист. У Апатину је до сада купљено 78 кућа, а акција ће бити настављена. У сваком селу је подстакнута продаја и уређење старих или нових сеоских кућа, које испуњавају прописане услове. Ове куће имају сву неопходну инфраструктуру, као и купатило и све потребне прикључке. Ова акција је веома популарна јер омогућава младим људима да имају свој простор који могу да адаптирају према потребама своје породице и да започну пољопривредну производњу. Села у општини Апатин нису изолована и имају сву потребну инфраструктуру као и град, што чини живот у њима веома прилагођеним савременим потребама.

Питање: Како видите будућност ове акције?
Апелујем на Министарство да се акција продужи и омогући другим младим људима да на овај начин реше своје стамбено питање. Тренутно постоји велики интерес за овакве куће, што је, пре неколико година, било незамисливо. Ова акција не само да задржава људе у мањим срединама, већ им даје и шансу да започну своје послове и породични живот без стамбеног терета.

Питање: Урађени пројекти у претходној години?
За Апатин је од велике важности што су након 10 година добијене све потребне дозволе за пристан, који би требало да почне са радом следећег лета. Пристан је, нажалост, претходно страдао услед хаварије проузроковане ледом на Дунаву пре четири године, али је успешно обновљен. Данашњи стандарди и међународни прописи захтевају одређене дозволе, што је успело да се изведе уз потребне преправке. Очекује се да ће Апатин бити на листи тур-оператера који ће укључити овај пристан у своје руте. Наши суграђани већ могу да примете популарност речних крстарица на Дунаву, а Апатин ће такође бити укључен у међународни пројекат „Заплови Србијом“, који финансира Влада Републике Србије. Наш пристан је један од првих четири у Србији који ће бити активиран за међународни транспорт.

Питање: Пречистач воде?
Пречистач воде представља највећу инвестицију у нашој општини у последњих неколико година, вредну скоро 12 милиона евра. Овај пројекат подразумева пречишћавање отпадних вода са територије Апатина, како не би загађивале Дунав и природни свет у заштићеном подручју Горњег Подунавља. Пројекат је од виталног значаја за очување природе. Општина Апатин, без подршке Републике Србије, не би могла сама да финансира овај велики пројекат, али ће учествовати у изградњи прилазне инфраструктуре и прикључењу на будући пречистач. Радови на самом пречистачу треба да започну почетком 2024. године, а завршетак радова планиран је за 2026. годину.

Питање: Канализациона мрежа у Пригревици?
Канализациона мрежа у Пригревици представља један од највећих изазова у инфраструктурном развоју општине. Прошли систем није задовољавао стандарде, те је било неопходно радити нови пројекат и потпуно заменити мрежу. Овај процес је захтевао стручну оцену и многа вештачења, као и добијање бројних грађевинских дозвола. Пројекат је успешно завршен, а сада смо у фази прибављања парцеле на којој ће бити изграђен пречистач, који ће се повезати на испуст ДТД. Очекује се да ће радови на овом пројекту започети у наредној години.

Питање: Wellness цeнтaр?

Wellness центар је дуго био у застојима, услед различитих судских спорова у које је била укључена општина Апатин. Међутим, успели смо да окончамо те спорове и уклонимо главну препреку. Тренутно је у току израда пројектне документације, што је веома важан корак за овај велики пројекат. Објекат ће обухватити између 9.000 и 10.000 квадратних метара, са различитим наменама, укључујући рекреативне садржаје као што су базени, терапеутски садржаји и простор за децу. Ово је обиман пројекат који захтева доста времена за реализацију, али и значајну финансијску подршку. За завршетак овог пројекта потребно је између 6 и 7 милиона евра. У преговорима смо са неколико републичких институција и надамо се да ће подржати ову иницијативу, како бисмо коначно заокружили целокупну целину Бање Јунаковић са Wellness центром. Такође, потребна је изградња и хотела више категорије, који тренутно недостаје Апатину и који би био од велике користи за Wellness центар.

Желим да истакнем као важан развојни пројекат општине Апатин уређење парцеле 666/1, која се односи на простор некадашњег Напретка. Општина Апатин је успела да прибави ову парцелу у јавну својину. Наредни корак је расписивање међународног тендера за израду идејног решења и уређење овог простора. Сви садржаји на овој парцели биће прилагођени потребама града, а посебно ће омогућити излазак града на Дунав.

Уређењем ове парцеле, добијамо Дунав на удаљености од само 300 до 500 метара од центра града, чиме се излази из пешачке зоне на саму обалу. Основна идеја је да се простор уреди у складу са захтевима за међународни путни пристан, како би када крузери са путницима пристигну, они на удаљености од 100 метара имали шта да обиђу, као и место за ручак, што је данас веома популарно и тражено у туризму.

Такође, један део парцеле биће намењен за становање, чиме ће се омогућити младим људима који се враћају или другим заинтересованим грађанима да живе у Апатину, уз сам Дунав. Очекујемо да ће тендер за идејно решење бити расписан до марта следеће године, а након тога очекујемо да стручњаци изаберу најквалитетнија решења која ће бити најадекватнија за развој Апатина.

Питање: Докле се стигло са изградњом Визиторског центра?

Изградња визиторског центра је пројекат од великог значаја за нашу општину. У овом тренутку, значајно смо напредовали са изградњом визиторског центра, односно адаптацијом Харчаш чарде у визиторски центар који ће бити намењен посети Апатина и Горњег Подунавља. До сада су завршени сви грађевински радови на објекту, а тренутно су у току радови на спољашњем уређењу.

Средства за комплетну фазу изградње су обезбеђена, а оно што предстоји у наредној години је опремање објекта адекватним садржајем. Адекватан садржај подразумева представљање Апатина и Горњег Подунавља посетиоцима, како би знали где се налазе, шта су наше највеће природне реткости и шта је оно на шта смо најпоноснији.

Циљ нам је да са отварањем Рибарских вечери, истовремено отворимо и Визиторски центар, чиме ћемо употпунити туристичку понуду и обогатити посету нашем региону.

Питање: Нове инвестиције у 2025. години?
2025. година, према нашем буџету како смо конципирали, биће дефинитивно намењена решавању локалних проблема на које су нам грађани указивали у претходном периоду, а који су увек некако деловали као проблеми који ће бити решени када то буде могуће. Надам се да је дошло време у наредној години када ћемо завршити оно што желимо, а то је управо Визиторски центар. Такође, желимо да завршимо реконструкцију Основне школе „Жарко Зрењанин“. Ми смо ту већ као локална самоуправа уложили преко 120 милиона динара, а сада са овом реконструкцијом грејања остају још одређени радови на замени столарије, радови на адаптацији одређеног броја учионица и тиме ћемо завршити радове у основној школи. Такође, желимо да локалну инфраструктуру у смислу локалних саобраћајница доведемо у функционално стање тамо где је оно у најлошијем стању, а у сваком од наших села предвидели смо одређене радове. У Пригревици, наравно, коначан завршетак тог централног дела у селу и завршетак православне цркве. У Сонти је такође предвиђен један велики пројекат адаптације центра села који обухвата део од православне и католичке цркве до краја улице где се налазе све најбитније институције. У Купусини је предвиђена адаптација Месне заједнице, један велики пројекат са којим смо конкурисали код Министарства за капитална улагања и чекамо одговор. План је замена азбест-цементних цеви у Купусини јер су још увек оне које спроводе воду за пиће и надам се да ћемо то успети да решимо у наредном периоду.
Свилојево је ове године добило две велике инвестиције. Пре свега, бициклистичку стазу која је увелико у употреби и такође је завршена улица Ади Ендре која је годинама била највећи проблем на који су указивали сви мештани. Трудимо се да равномерно распоредимо улагања на читаву нашу општину, буџет је такав какав јесте, због тога се и трудимо да што више средстава са других нивоа власти управо дођу овде, док се пројекте мање финансијске вредности трудимо да решимо из нашег локалног буџета.

И за сам крај, која је Новогодишња порука суграђанима?

У новој 2025. години желим вам много здравља, среће и успеха. Нека ова година донесе мир и разумевање у вашим домовима, као и подршку у свим изазовима које будете имали. Нека буде година у којој ћемо сви расти заједно, у духу солидарности и породичне љубави.

Срећна и успешна Нова година!